EPCOS - TDK Electronics B82141A1123K000
Part No.:
B82141A1123K000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
FIXED IND 12UH 385MA 670 MOHM TH
Shipping
B82141A1123K000 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Series:
SBC
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
12 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
385 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
670mOhm Max
Q @ Freq:
55 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.118" Dia x 0.268" L (3.00mm x 6.80mm)