EPCOS - TDK Electronics B78148S1222J000
Part No.:
B78148S1222J000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial
Description:
FIXED IND 2.2UH 1A 250 MOHM TH
Shipping
B78148S1222J000 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Series:
BC
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
250mOhm Max
Q @ Freq:
55 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
140MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.157" Dia x 0.362" L (4.00mm x 9.20mm)