EPCOS - TDK Electronics B43733A4158M000
Part No.:
B43733A4158M000
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SCREW
Shipping
B43733A4158M000 Information
Series:
B43733
Product Status:
Active
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
80mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
6.44 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
130 mOhms
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.031" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max):
3.217" (81.70mm)