EPCOS - TDK Electronics B43712A5108M000
Part No.:
B43712A5108M000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW
Shipping
B43712A5108M000 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Series:
B43712
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
120mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
4.77 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.34 A @ 100 kHz
Impedance:
190 mOhms
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.031" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max):
3.217" (81.70mm)