EPCOS - TDK Electronics B43647A5827M052
Part No.:
B43647A5827M052
Description:
CAP ALUM 450V POLAR
Shipping
B43647A5827M052 Information
Series:
B43647
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
150mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.48 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
230 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.850" (47.00mm)