EPCOS - TDK Electronics B43630A9128M080
Part No.:
B43630A9128M080
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 400V POLAR
Shipping
B43630A9128M080 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Series:
B43630
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1.2 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
100mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
4.44 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
170 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.252" (57.20mm)