EPCOS - TDK Electronics B43584A2228M000
Part No.:
B43584A2228M000
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SCREW
Shipping
B43584A2228M000 Information
Series:
B43584
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
51mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
6.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
61 mOhms
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max):
3.232" (82.10mm)