EPCOS - TDK Electronics B43564A0108M000
Part No.:
B43564A0108M000
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW
Shipping
B43564A0108M000 Information
Series:
B43564
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
130mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
5.2 A @ 100 Hz
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max):
3.232" (82.10mm)