EPCOS - TDK Electronics B43547A5567M002
Part No.:
B43547A5567M002
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
B43547A5567M002 Information
Series:
B43547
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
140mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.08 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
200 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.244" (57.00mm)