EPCOS - TDK Electronics B43545A9108M060
Part No.:
B43545A9108M060
Description:
CAP ALUM 400V POLAR
Shipping
B43545A9108M060 Information
Capacitance:
1 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
65mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.56 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
100 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.835" (72.00mm)