EPCOS - TDK Electronics B43526B9108M000
Part No.:
B43526B9108M000
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SLD LUG
Shipping
B43526B9108M000 Information
Series:
B43526
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
80mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.79 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
120 mOhms
Lead Spacing:
0.787" (20.00mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
2.559" (65.00mm)