EPCOS - TDK Electronics B43522A6687M000
Part No.:
B43522A6687M000
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 500V SNAP TH
Shipping
B43522A6687M000 Information
Series:
B43522
Product Status:
Active
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
180mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.81 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
280 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.228" (82.00mm)