EPCOS - TDK Electronics B43520B6567M000
Part No.:
B43520B6567M000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 500V RADIAL
Shipping
B43520B6567M000 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Series:
B43520
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
200mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2.33 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
280 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
2.520" (64.00mm)