EPCOS - TDK Electronics B43516C9687M080
Part No.:
B43516C9687M080
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
B43516C9687M080 Information
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
120mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.88 A @ 100 Hz
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)