EPCOS - TDK Electronics B43516A9188M080
Part No.:
B43516A9188M080
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
B43516A9188M080 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Series:
B43516
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
45mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
5.77 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max):
3.622" (92.00mm)