EPCOS - TDK Electronics B43516A9128M000
Part No.:
B43516A9128M000
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
B43516A9128M000 Information
Series:
B43516
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
65mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.54 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
90 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
4.016" (102.00mm)