EPCOS - TDK Electronics B43513C4108M087
Part No.:
B43513C4108M087
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SNAP TH
Shipping
B43513C4108M087 Information
Series:
B43513
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
75mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.68 A @ 100 Hz
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max):
1.858" (47.20mm)