EPCOS - TDK Electronics B43513A5188M000
Part No.:
B43513A5188M000
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
B43513A5188M000 Information
Series:
B43513
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
55mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
7.86 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
85 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max):
4.016" (102.00mm)