EPCOS - TDK Electronics B43513A4158M000
Part No.:
B43513A4158M000
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SNAP TH
Shipping
B43513A4158M000 Information
Series:
B43513
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
50mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
6.47 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
70 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
3.228" (82.00mm)