EPCOS - TDK Electronics B43512C9158M000
Part No.:
B43512C9158M000
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
B43512C9158M000 Information
Series:
B43512
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
60mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
5.91 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
90 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max):
2.244" (57.00mm)