EPCOS - TDK Electronics B43512B9228M000
Part No.:
B43512B9228M000
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
B43512B9228M000 Information
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
60mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
7.32 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
100 mOhms
Lead Spacing:
0.984" (25.00mm)
Size / Dimension:
1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max):
2.835" (72.00mm)