EPCOS - TDK Electronics B43512B5128M000
Part No.:
B43512B5128M000
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
B43512B5128M000 Information
Series:
B43512
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
95mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
5.53 A @ 100 Hz
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
3.031" (77.00mm)