EPCOS - TDK Electronics B43512A9278M000
Part No.:
B43512A9278M000
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
B43512A9278M000 Information
Capacitance:
2700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
34mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
9.08 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
55 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max):
3.622" (92.00mm)