EPCOS - TDK Electronics B43512A9188M007
Part No.:
B43512A9188M007
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
B43512A9188M007 Information
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
50mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
7.21 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
75 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
3.425" (87.00mm)