EPCOS - TDK Electronics B43512A6158M080
Part No.:
B43512A6158M080
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 500V SNAP TH
Shipping
B43512A6158M080 Information
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
80mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.83 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
130 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max):
4.016" (102.00mm)