EPCOS - TDK Electronics B43512A6108M007
Part No.:
B43512A6108M007
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SNAP TH
Shipping
B43512A6108M007 Information
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
120mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.66 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
200 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
3.425" (87.00mm)