EPCOS - TDK Electronics B43512A0158M000
Part No.:
B43512A0158M000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 420V SNAP TH
Shipping
B43512A0158M000 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Series:
B43512
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
85mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
6.18 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
140 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
3.228" (82.00mm)