EPCOS - TDK Electronics B43510B3128M000
Part No.:
B43510B3128M000
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 385V SNAP TH
Shipping
B43510B3128M000 Information
Series:
B43510
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
385 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
110mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
5.5 A @ 100 Hz
Lead Spacing:
0.984" (25.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.228" (82.00mm)