EPCOS - TDK Electronics B43510A9228M007
Part No.:
B43510A9228M007
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
B43510A9228M007 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Series:
B43510
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
60mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
8.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.984" (25.00mm)
Size / Dimension:
1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max):
3.228" (82.00mm)