EPCOS - TDK Electronics B43508B5477M002
Part No.:
B43508B5477M002
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
B43508B5477M002 Information
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
260mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.85 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
370 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)