EPCOS - TDK Electronics B43508A9687M007
Part No.:
B43508A9687M007
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
B43508A9687M007 Information
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
180mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
260 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
2.252" (57.20mm)