EPCOS - TDK Electronics B43508A5567M062
Part No.:
B43508A5567M062
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
B43508A5567M062 Information
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
220mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.08 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
310 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.850" (47.00mm)