EPCOS - TDK Electronics B43508A2278M000
Part No.:
B43508A2278M000
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP TH
Shipping
B43508A2278M000 Information
Series:
B43508
Capacitance:
2700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
45mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.36 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
60 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.244" (57.00mm)