EPCOS - TDK Electronics B43505A5337M000
Part No.:
B43505A5337M000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
B43505A5337M000 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Series:
B43505
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
410mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
490 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)