EPCOS - TDK Electronics B43456A5338M000
Part No.:
B43456A5338M000
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Shipping
B43456A5338M000 Information
Series:
B43456
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
35mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
12 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
40 mOhms
Lead Spacing:
1.248" (31.70mm)
Size / Dimension:
3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max):
4.201" (106.70mm)