EPCOS - TDK Electronics B43416C9128A000
Part No.:
B43416C9128A000
Description:
CAP ALUM 1200UF 360V SNAP TH
Shipping
B43416C9128A000 Information
Series:
B43416
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
-10%, +20%
Voltage - Rated:
360 V
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.244" (57.00mm)