EPCOS - TDK Electronics B43415C6108A000
Part No.:
B43415C6108A000
Description:
CAP ALUM 1000UF 500V SOLDER LUG
Shipping
B43415C6108A000 Information
Series:
B43415
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
-10%, +20%
Voltage - Rated:
500 V
Operating Temperature:
-25°C ~ 60°C
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
2.590" (65.80mm)