EPCOS - TDK Electronics B43415C3308A000
Part No.:
B43415C3308A000
Description:
CAP ALUM 3000UF 300V SOLDER LUG
Shipping
B43415C3308A000 Information
Series:
B43415
Capacitance:
3000 µF
Tolerance:
-10%, +20%
Voltage - Rated:
300 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 60°C
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
2.787" (70.80mm)