EPCOS - TDK Electronics B43415C3218A000
Part No.:
B43415C3218A000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 2100UF 300V SOLDER LUG
Shipping
B43415C3218A000 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Series:
B43415
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
2100 µF
Tolerance:
-10%, +20%
Voltage - Rated:
300 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-40°C ~ 60°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.590" (65.80mm)