EPCOS - TDK Electronics B41580A5689M000
Part No.:
B41580A5689M000
Description:
CAP ALUM 68000UF 20% 25V SCREW
Shipping
B41580A5689M000 Information
Series:
B41580
Product Status:
Active
Capacitance:
68000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
12mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
13 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
9.3 mOhms
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max):
3.217" (81.70mm)