EPCOS - TDK Electronics B41560A7479M000
Part No.:
B41560A7479M000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 47000UF 20% 40V SCREW
Shipping
B41560A7479M000 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Series:
B41560
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
47000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
10mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
14 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
10 mOhms
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max):
4.201" (106.70mm)