EPCOS - TDK Electronics B41458B8339M000
Part No.:
B41458B8339M000
Description:
CAP ALUM 33000UF 20% 63V SCREW
Shipping
B41458B8339M000 Information
Capacitance:
33000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
12mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
14 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
12 mOhms
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max):
4.201" (106.70mm)