EPCOS - TDK Electronics B41458B4100M000
Part No.:
B41458B4100M000
Description:
CAP ALUM 100000UF 20% 16V SCREW
Shipping
B41458B4100M000 Information
Series:
B41458
Capacitance:
100000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
10mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
14 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
8.2 mOhms
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max):
3.217" (81.70mm)