EPCOS - TDK Electronics B32916B5335M000
Part No.:
B32916B5335M000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 3.3UF 20% 1KVDC RADIAL
Shipping
B32916B5335M000 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Radial
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
530V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max):
1.673" (42.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)