EPCOS - TDK Electronics B32776G0166K000
Part No.:
B32776G0166K000
Package:
Radial - 4 Leads
Description:
CAP FILM 16UF 1.1KVDC RAD 4 LEAD
Shipping
B32776G0166K000 Information
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Capacitance:
16 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
1100V (1.1kV)
ESR (Equivalent Series Resistance):
7.4 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max):
1.673" (42.50mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)