EPCOS - TDK Electronics B32776E5306J000
Part No.:
B32776E5306J000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 30UF 5% 575VDC RADIAL
Shipping
B32776E5306J000 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Radial
Capacitance:
30 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
575V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
6.1 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max):
1.457" (37.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)