EPCOS - TDK Electronics B32776E4306K000
Part No.:
B32776E4306K000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 30UF 10% 450VDC RADIAL
Shipping
B32776E4306K000 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Radial
Capacitance:
30 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
450V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
7.3 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max):
1.555" (39.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)