EPCOS - TDK Electronics B32756G3206K000
Part No.:
B32756G3206K000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial - 4 Leads
Description:
CAP FILM 20UF 10% 580VDC RADIAL
Shipping
B32756G3206K000 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Capacitance:
20 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
310V
Voltage Rating - DC:
580V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
3.5 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.654" L x 1.299" W (42.00mm x 33.00mm)
Height - Seated (Max):
1.890" (48.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)