EPCOS - TDK Electronics B32686S0474J562
Part No.:
B32686S0474J562
Package:
Rectangular Box
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 1KVDC SCREW
Shipping
B32686S0474J562 Information
Package/Case:
Rectangular Box
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
400V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
3 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max):
1.457" (37.00mm)
Termination:
Screw Terminals
Lead Spacing:
1.122" (28.50mm)