EPCOS - TDK Electronics B32656S7105K566
Part No.:
B32656S7105K566
Package:
Rectangular Box
Description:
CAP FILM 1UF 10% 1.25KVDC SCREW
Shipping
B32656S7105K566 Information
Package/Case:
Rectangular Box
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
500V
Voltage Rating - DC:
1250V (1.25kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
5 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max):
1.457" (37.00mm)
Termination:
Screw Terminals
Lead Spacing:
0.945" (24.00mm)